Prompting – generowanie obrazów przez AI na podstawie Twojego opisu.

Aplikacje bazujące na AI (Artificial Intelligence, czyli na Sztucznej Inteligencji) lub na algorytmach opartych na uczeniu maszynowym (Machine Learning – ML) wymagają podania opisu słownego ilustracji lub filmu, który mają wygenerować. Taki opis to tzw. „prompt”.

Prompting – to uzyskiwanie za pomocą algorytmów AI lub ML określonego dzieła (obrazu, ilustracji, mema, filmu, gifa lub innych) na podstawie podania możliwie dokładnego opisu słownego.

Systemy AI do promptingu? Znam trzy najpopularniejsze:

Są płatne, ale na początku dostajesz kilkadziesiąt darmowych prób na zachętę. W Dall-E dodatkowo co miesiąc potem dostajesz 15 darmowych promptów.

Aby jednak rozpocząć promptowanie – trzeba się zarejestrować i poczekać na zaproszenie (nawet kilka tygodni). [edit: w Dall-E już nie trzeba]

Jakie są różnice między tymi aplikacjami?

DE (Dall-E) ma interfejs webowy – w oknie przeglądarki możesz wpisać prompt, poniżej generują się ilustracje. MJ (MidJourney) obsługuje się poprzez Discorda. MJ jest bardziej artystyczny – efekty jego pracy przypominają dzieła sztuki. DE jest bardziej realistyczny – efekty jego pracy bardziej przypominają zdjęcia. Oczywiście zarówno MJ może wygenerować zdjęcie, jak i DE może wygenerować pracę artystyczną – wszystko zależy od promptu.

DE (Dall-E) ma interfejs webowy – w oknie przeglądarki możesz wpisać prompt, poniżej generują się ilustracje. MJ (MidJourney) obsługuje się poprzez Discorda. SD (Stable Diffusion) możesz zainstalować gdzie chcesz.

Co to jest ten prompt?

Prompt to opis (po angielsku) ilustracji jaką chcemy wygenerować za pomocą algorytmu AI. Może to być dowolny opis, dowolnie długi i złożony. Jednak warto zadbać o to żeby był jednoznaczny dla algorytmu. Prompt nie może zawierać zabronionych fraz i słów – zazwyczaj związanych z przemocą i seksem. Lista słów jest niejawna, ale ktoś oczywiście zrobił rozpiskę. Jednocześnie dobrze jest, gdy prompt zawiera dodatkowe parametry opisujące styl tworzonego obrazu, jego dokładność, rozdzielczość, rozmiary i inne elementy.

Porównanie.

Ktoś zrobił porównanie wyników trzech popularnych generatorów AI: https://petapixel.com/2022/08/22/ai-image-generators-compared-side-by-side-reveals-stark-differences/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *