PNEB: kojarzenie par na podstawie IQ

Ten pomysł opisywałem już w kilku miejscach, rozmawiałem też o nim z kilkoma osobami, dlatego może już gdzieś jest opisany. Jednak, jako że uważam, że jestem jego autorem – opiszę go też tutaj…
Jak zwykle postaram się opisać całość krótko i zwięźle.

Pomysł zakłada stworzenie nieco nietypowego portalu randkowego. Nietypowego dlatego, że będzie zawierał algorytm dobierający pary na podstawie odpowiedzi na test na inteligencję. Nie – nie chodzi o dobieranie ludzi na podstawie wyników testu, ale na podstawie samych odpowiedzi. Bo wynik jest tak naprawdę nieważny.

Jeśli rozwiazaywałaś/eś kiedykolwiek test na inteligencję (szczególnie te trudniejsze zadania) – wiesz, że „ścieżek myślowych” może być kilka – i żadna z nich nie musi prowadzić do rozwiązania oficjalnie uznanego za prawidłowe.

I właśnie to można wykorzystać – kojarzyć osoby, które tworzą właśnie podobne „ścieżki myślowe”. A sprawdzać to można porównując wybrane odpowiedzi w każdym z zadań. Czyli, jeśli dwie osoby mają – powiedzmy – 80% zadań o tych samych odpowiedziach (nieważne, czy prawidłowych, czy nie) – to te osoby prawdopodobnie myślą podobnie. Czyli z dużym prawdopodobieństwem się dogadają – czyli byłyby dobrą parą.
Ot – i cała idea. :)

Zalety:  (Prawdopodobnie) dość trafne kojarzenie podobnie myślących osób, (chyba) nowatorskie podejście do tematu, (dodatkowo) kojarzone będą osoby o podobnym współczynniku iq (ale to ma znaczenie drugorzędne)

Utrudnienia: Odnalezienie odpowiedniego, obszernego „tematycznie”, dostępnego, legalnego i taniego szablonu testu iq do wykorzystania

(Ten pomysł bardzo mi się podoba, choć nie mam czasu na jego realizację – zatem jeśli ktoś zdecyduje się go wykorzystać – zapraszam do współpracy:)).

2 komentarze do “PNEB: kojarzenie par na podstawie IQ”

 1. Hm. Wszystko fajnie, ale założenie jest dosyć błędne. Wcale nie jest powiedziane, że im więcej podobieństw tym lepiej. „Normalni” ludzie będący w związkach są cholernie różni od siebie na wielu płaszczyznach i jest im ze sobą bardzo dobrze. Szukanie podobieństw dla powodzenia związku to błędna droga, a zwłaszcza sprowadzanie bardzo skomplikowanego procesu do porównywania IQ, który notabene jest miernikiem niejako inteligencji, a nie zgodnych poglądów.

  Zastanówmy się jeszcze inaczej wcielając się w rolę użytkownika takiego portalu. Na co taki ktoś patrzy w pierwszej kolejności. Zdjęcie, wiek, praca, wykształcenie, czy nie dzieciaty – tyle, suplementem jest krótki opis/wypowiedź jegomościa. Myślę, że to wystarczające opcje filtrowania towarzyszy, a porównywanie IQ… Niepotrzebny bajer IMO, którym mógłbyś na chwilę przyciągnąć tych mniej rozgarniętych, od których oczywiście w internecie się roi, zwłaszcza tych, którzy szukają połówek w.. internecie.

  Pzdr,
  K

 2. Dzięki za krytykę :)
  Chodzi o pomysł, nie o zastosowanie. Portali randkowych, niemal identycznych pod względem funkcjonalności, są setki (sam w firmie wykonałem przynajmniej kilka takich, dla moich Klientów). A skoro są – to jest na nie zapotrzebowanie. A jeśli tak – to można pomyśleć o jakiejś nowatorskiej metodzie kojarzenia. No i właśnie taką opisałem.
  Ostatecznie celem każdego portalu randkowego nie powinno być ściągnięcie jak największej ilości userów na stronę, ale trwałe połączenie jak największej ilości pasujących do siebie par.
  W zupełności zgadzam się z tym że pay stanowią częściej przeciwieństwo niż podobieństwo. Dlatego można też zastosować algorytm odwrotny – wyszukiwać powiązania osób o jak najbardziej odmiennych wynikach takiego testu.
  Tak czy inaczej – wszystko pozostaje w warstwie gdybań i teoretyzowania. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *