5 cech pomocnych każdemu w dążeniu do sukcesu (jakkolwiek pojmowanego)

Off-topic, bo charakter bloga jest inny. Ten wpis można chyba potraktować jako wykaz tegorocznych postanowień na następny rok (choć leżał (wpis) w szkicach już od dawna).

Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, odpowiedź na pytanie „Jakie to cechy?” jest oczywista i banalna – jakkolwiek niełatwa do zauważenia.

Notabene: Zabawne jest to że bardzo często w naszym Świecie oczywistości są bardzo trudne do zauważenia i stosowania, podczas gdy skomplikowane schematy jesteśmy w stanie przyswoić sobie (mozolnie, ale zawsze) o wiele szybciej.

Od początku samodzielnego, świadomego kształtowania mojego życia zastanawiałem się, jakie uniwersalne cechy charakteru człowieka pomogłyby mu w odniesieniu sukcesu (w jakiejkolwiek dziedzinie, w której kształtowaniu biorą udział także inne osoby). Obserwowałem ludzi którzy coś niebagatelnego osiągnęli i zauważyłem, że albo są oni mistrzami w przynajmniej jednej z pięciu poniżej przedstawionych umiejętności, albo dobrze sobie radzą z większością z nich.

Oto one: umiejętność sprawnej komunikacji, dobra pamięć, systematyczność i samodyscyplina, odwaga, pozytywność. Tyle :)
Myślę, że gdy będziesz prawdziwym mistrzem w przynajmniej jednej z tych umiejętności – sukces Cię nie ominie (niezależnie od tego, do jakiego sukcesu dążysz). Opanowanie tych umiejętności w jak najwyższym stopniu zdecydowanie ułatwi Ci życie.

    1. Umiejętność sprawnej komunikacji.
      Nietrudno zauważyć, że nasz Świat od zawsze opiera się na relacjach będących komunikacją w najróżniejszych formach. Umiejętność prowadzenia sprawnej, rzeczowej rozmowy – szybkiego i precyzyjnego formułowania zdań, a także umiejętność ciekawego pisania jest bardzo ceniona. Przecież codziennie rozmawiasz, codziennie coś piszesz. Umiej zwracać uwagę swoimi słowami i ciekawie opowiadać, umiej zadawać oryginalne, celne i rzeczowe pytania, umiej słuchać (słuchać, a nie słyszeć!) i odpowiadać.
      Naucz się podstaw marketingu – tak naprawdę reklamujesz siebie i swoje usługi w każdym momencie, gdy komuś przekazujesz jakąkolwiek treść w jakiejkolwiek formie. Istnieje kilka marketingowych zasad, które wzbogacą i „uciekawią” Twoje wypowiedzi. Jednak aby umieć sprawnie się komunikować, należy przede wszystkim dużo rozmawiać i dużo czytać.
    2. Dobra pamięć.
      Osoba, która bez problemu zapamiętuje imiona i nazwiska dziesiątek swoich znajomych, automatycznie zyskuje szacunek. Przytoczenie szczegółów przedmiotu rozmowy jest postrzegane jako świetne przygotowanie. Dobra pamięć bardzo pomaga w organizacji życia codziennego oraz budowaniu wszelkich relacji. Chroni od błędów i porażek. Dobrze jest jak najlepiej pamiętać ważne wydarzenia, osoby, liczby, nazwy, opisy, definicje i daty.
      Aby mieć dobrą pamięć – trzeba ją aktywnie ćwiczyć. Zarówno tą automatyczną – działającą samoczynnie dzięki wygimnastykowaniu mózgu, jak i tą sztuczną – działającą na zasadzie skojarzeń – używaną wtedy, gdy trzeba zapamiętać np. długą liczbę.
      Aha – i bzdurą jest twierdzenie typu „tym nie będę sobie zaśmiecał pamięci” – Nasze umysły są tak pojemne i elastyczne, że nic nie jest w stanie ich zapchać. Zawsze będzie w nich dokładnie tyle miejsca, ile potrzebujemy. Trzeba potrzebować dużo.
    3. Systematyczność i samodyscyplina.
      To chyba każdy by zgadł :) Lenistwo precz! Jeśli masz zadanie do wykonania – zrób to teraz, natychmiast, lub – jeśli naprawdę nie możesz teraz – przy najbliższej możliwej okazji. W ten sposób oszczędzasz czas i umożliwiasz realizację następnego zadania – dążysz wzwyż. Jeśli zaczynasz się „nicnierobić” – zajmij się czymś kreatywnym, choćby na siłę. W ten sposób masz też więcej czasu na nowe projekty, na odpoczynek i rozrywkę.
      Systematyczność też jest pożądana – to tak jak ze zleceniem stałego przelewu – raz zlecasz i już się tym nie przejmujesz. Naucz się systematycznie coś wykonywać, a samo wykonywanie tej czynności, nawet bardzo nieciekawej i przykrej – będzie powodowało mniej przykrości Tobie. Aby być systematycznym i samozdyscyplinowanym – trzeba tego chcieć.
    4. Odwaga.
      Wiadomo do kogo należy Świat :) To proste – Nie bój się porażek. Niech nie istnieje arument „Nie zrobię tego, bo jeśli to się nie uda to …”. Konsekwencje niepowodzenia mogą być niezłym motorem napędowym do sukcesu, o którym teraz nawet nie myślisz.
      Ale nie nigdy myl odwagi z nadmiernym ryzykiem. Ryzyko, czyli prawdopodobieństwo niepowodzenia, to jest coś co chcemy minimalizować. Jeśli ryzyko nie jest przerażająco duże – odważnie ryzykuj.
      Odwagę też trzeba trochę ćwiczyć – nie pozwalać na to, żeby okazja powodzenia minęła nam z powodu braku odwagi (znasz ten smak? to gorsze od porażki!). To jest tak, że po każdym odważnym czynie każdy następny odważny czyn jest łatwiejszy.
    5. Pozytywność.
      Pogodni ludzie zawsze mają lepiej – są lepiej postrzegani i traktowani, lepiej się czują. A pozytywny aspekt można znaleźć nawet w najbardziej plugawej sprawie (chociażby to: wszystko, co nam się przytrafia – rozbudowuje nasze doświadczenie, co jest samo w sobie pozytywne).
      Trzeba umieć się cieszyć, umieć doceniać, nie pomijać dawania samemu sobie radości z przyczyny, która powinna taką radość indukować (nawet jeśli przyczyna jest znikomo mała). Aby być pozytywnym – trzeba być pozytywnym :)

Cholera – jednak trochę bufoniasto to brzmi. Ale co tam, w końcu to mój blog :) Do powyższych punktów dopiszę jeszcze „Czego Tobie i sobie życzę w roku 2008” i jest luzik :)

Jeden komentarz do “5 cech pomocnych każdemu w dążeniu do sukcesu (jakkolwiek pojmowanego)”

  1. Ciekawy tekst, daje dużo pozytywnej energii i nastawia na pozytywne myślenie. Tylko u mnie ciężko z realizacją punktu 3;) Wszystko jakoś jestem sobie w stanie przyswoić z tej listy, ale z systematycznością i dyscypliną to mam nie lada problemy:) Grunt to zobaczyć problem, i próbować go rozwiązać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *